Jak kreatywnie spędzić z dzieckiem jesienne dni

Jak kreatywnie spędzić z dzieckiem jesienne dni

Coraz krótsze dni, a dłuższe wieczory sprawiają, że więcej czasu spędzamy w domu. Warto zastanowić się jak wartościowo spędzić czas ze swoim dzieckiem, nie marnując go przed telewizorem. Okres jesienny daje nam wiele możliwości spędzenia czasu w ciekawy sposób. Powrót z dzieckiem z przedszkola do domu jest doskonałą okazją do obserwacji warunków atmosferycznych, zmieniającej się przyrody oraz krajobrazu zmieniającego się wraz ze zmianą pory roku. Pobyt na świeżym powietrzu umożliwia nam odczucie wszystkimi zmysłami określonych zjawisk atmosferycznych np. powiew wiatru na twarzy, krople deszczu na dłoni, promienie słońca na plecach. Możemy wspólnie z dzieckiem ubrać kalosze, aby poskakać po kałużach, pochodzić po błocie pozwolić mu na doświadczanie oraz czerpanie radości z tego. Warto poświęcić chwilę na zebranie z dzieckiem tzw. "skarbów przyrody" czyli kasztanów, żołędzi, liści, patyków, szyszek itp. Zwracajmy uwagę na wygląd drzew, roślin, owoców które na nich rosną. Nazywajmy również zebrany materiał przyrodniczy. Obcowanie dziecka z przyrodą kształtuje opiekuńczą postawę wobec roślin i zwierząt. Pobudza w dziecku zmysły, dzięki którym dostrzega ono nowe barwy, kształty, jest wrażliwe na otaczające je odgłosy natury. Zebrane podczas naszych wędrówek skarby możemy użyć do znanych każdemu z dzieciństwa zabaw plastycznych takich jak stworzenie ludzików czy zwierzątek z kasztanów i żołędzi lub zrobienie pieczątek z liści. Możemy również spróbować wykorzystać je w inny sposób np. kasztany i żołędzie będą doskonałe do nauki liczenia i tworzenia zbiorów, z przyniesionych do domu patyczków możemy układać figury geometryczne, zebrane kolorowe liście idealnie posłużą do nauki kolorów, a nawlekanie jarzębiny przyczyni się do usprawniania rączek naszego dziecka. Aby utrwalić z dzieckiem nazwy poznanych roślin czy zjawisk atmosferycznych warto wprowadzić słownik tematyczny obrazkowo - wyrazowy, tworzyć rymowanki, zagadki, wierszyki. Jeżeli nie zawsze starcza nam czasu, który dodatkowo możemy w ciągu dnia przeznaczyć dla naszego dziecka, warto zaangażować je w codzienne czynności domowe, takie jak robienie posiłków czy wspólne zakupy. Pozwólmy dziecku na aktywne działanie podczas tych prac. Rozmawiajmy o tym co robimy, nazywajmy czynności oraz przedmioty, których używamy. Warto sprawić, aby codzienne obowiązki, były również dobrą zabawą oraz sposobem na wspólne spędzenie czasu. Każda aktywność, w którą nasze dziecko jest zaangażowane sprawia, że się ono rozwija. Wspólne spędzanie czasu zacieśnia nasze więzy rodzinne, sprawia, że poznajemy się bliżej, daje dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz poczucie własnej wartości, świadomości, że jest dostrzegany i ważny w gronie rodzinnym.